Powodem jest słaby ciąg w kominie, co częściowo może wynikać z winy komina będącego albo zbyt krótkim lub o złej średnicy, ale może być również spowodowane tym, że nowe kominki opalany drewnem są zoptymalizowane energetycznie, a więc nie emituje dużo ciepła do komina . Ciąg kominowy powstaje z różnicy pomiędzy ciepłem wewnątrz komina, a zimnem na zewnątrz, a jeśli ta różnica jest niewystarczająca, wtedy mamy do czynienia z jego zanikiem i zaczynają się problemy./p>
Dokładnie tego doświadczył kilka lat temu Lars Willemar i jego żona Jytte, kiedy zamienili swój stary kominek na nowy.
”Ciąg kominowy nie był taki sam po zastąpieniu starego kominka nowym. Oznaczało to przede wszystkim, że gdy warunki pogodowe były niekorzystne – wietrzna pogoda, czy deszcz rozpalenie ognia było bardzo trudne”, mówi Lars Willemar.
Ponadto, za każdym razem, gdy Lars Willemar dokładał drewna do swojego nowego kominka dym wydostawał się do pomieszczeń i ciężko było zapanować nad tą sytuacją.
”Nowy piec był bardziej oszczędny tak jak tego oczekiwałem, ale żeby utrzymać ciąg kominowy musiałem ciągle dokładać drewna. Ponadto dochodziło jeszcze irytujące gaśnięcie ognia”, mówi Lars Willemar.
Lars Willemar w końcu znalazł rozwiązanie swojego problemu. Był nim Draftbooster. W skrócie, Draftbooster to wyciąg kominowy (wentylator) montowany na kominie, który zapewnia odpowiedni ciąg kominowy.
”Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zminimalizować przedostawanie się dymu do salonu poprzez instalację Draftboostera na kominie i nie musimy się dłużej borykać z rozpalaniem ognia . Draftbooster definitywnie zdał test”, mówi Lars Willemar.
Draftbooster jest prosty w instalacji. Zaczynamy od ustawienia czterech “nóg” dostosowanych do otworu komina, następnie podpinamy kabel do gniazdka elektrycznego i już jest gotowy do pracy.
"Montaż Draftboostera trwał tylko chwilę. Była to tylko kwestia jego umieszczenia na kominie, a następnie przeciągnięcia kabla pod dachówką do gniazdka na strychu”, stwierdził Lars Willemar.
Używanie Draftboostera to bułka z masłem. Przede wszystkim pilot ma tylko dwa guziki – “on” i “off”.” Nie mogło to by być prostsze niż z Draftboosterm”, sądzi Lars Willemar. ”Podkładamy ogień, wciskamy na pilocie “on”, ogień płoni i gotowe. Draftbooster w sumie musi pracować 10 minut przy rozpalaniu do czasu nagrzania komina i wytworzenia się ciągu, a następnie drugie 10 minut kiedy dokładamy drewno.”, podsumowuje Lars Willemar.
Wyciąg kominowy Draftbooster dostępny już teraz u twojego lokalnego dystrybutora.